Články

Tento týden v Evropském parlamentu: reforma bankovnictví, obchodování s emisemi, ECB, Kypr a Maďarsko

15. dubna 2013 | autor: EP | zdroj: EP
Plenární zasedání přivádí tento týden poslance do Štrasburku. Evropský parlament tam bude hlasovat mj. o omezení bonusů bankéřů, mandátu Evropské centrální banky, harmonogramu obchodu s emisními povolenkami i udělení rozpočtového absolutoria za rok 2011 institucím EU. Poslanci projednají i ústavní změny v Maďarsku a Komise a irského předsednictví se budou ptát na řešení finanční pomoci Kypru.


Poslanci v úterý hlasují o rozsáhlém balíku reforem bankovního sektoru. Ty zahrnují i omezení bonusů pro bankéře, zvýšení kapitálových požadavků na banky a usnadnění poskytování půjček malým podnikům. Ve stejný den proběhne k tomuto tématu i seminář pro novináře.


Činnost Evropské centrální banky projednají poslanci s prezidentem ECB Mariem Draghim v úterý, a ve středu pak hlasují o usnesení, podle kterého by měla být ECB transparentnější a zodpovědnější. ECB by také měla zajistit poskytování úvěrů reálné ekonomice. V úterý Parlament projedná i nástroj na poskytování finanční pomoci zemím vně eurozóny.


Jak se rozhodovalo o finanční pomoci Kypru a jaká je skutečná výše záchranného balíčku? Tyto otázky položí ve středu poslanci zástupcům Evropské komise i irské ministryni pro evropské záležitosti Lucindě Creighton. Ve stejný den budou poslanci jednat i o nedávných změnách maďarské ústavy. Souladem těchto změn s právem EU se zabývá parlamentní výbor pro občanské svobody.


V úterý Parlament hlasuje o návrhu na zmrazení aukcí emisních kvót. To by umožnilo zvýšit cenu povolenek. Na programu je i dočasné vyjmutí mezikontinentálních letů ze systému EU pro obchodování s emisemi.


O návrhu na zvýšení konkurence v oblasti služeb pozemní obsluhy na velkých letištích v EU hlasují poslanci v úterý.


Finský premiér Jyrki Katainen bude v úterý diskutovat s lídry parlamentních politických skupin o budoucím směřování EU. Ve středu si poslanci vyslechnou slavnostní projev irského prezidenta Michaela Higginse.


Ve středu poslance čeká také maratón hlasování o udělení rozpočtového absolutoria za rok 2011 různým institucím a agenturám EU. O rozpočtu EU na rok 2013 zase v pondělí jedná Výbor pro rozpočet s komisařem Januszem Lewandowskim.


Během mimořádné pondělní schůze Výboru pro ústavní záležitosti proběhne hlasování o termínu voleb do Evropského parlamentu v roce 2014.

 

Zpět