Články

Oldřich Vlasák zkoušel studenty - Byli jsme při tom

15. dubna 2013 | autor: kov, ves | zdroj: Deníky - východní Čechy
Jičín – Do Lepařova gymnázia, ekonomické a průmyslové školy zavítal v pátek 12. dubna 2013 místopředseda Evropského parlamentu Ing. Oldřich Vlasák. Studenty seznámil s činností Evropského parlamentu a dalších institucí Evropské unie. Představil svoji pracovní náplň, pak studenty otestoval z vědomostí o EU a nakonec odpovídal na jejich dotazy. V odpoledních hodinách navštívil europoslanec O. Vlasák jičínský závod Ronal.

--------------
Dvě otázky pro Oldřicha Vlasáka, europoslance:

- V Jičíně jste besedoval se studenty tří středních škol o Evropské unii a jejím fungování. Co nejvíce posluchače zajímalo?

Byl to obraz České republiky v zahraničí. Náš stát patří mezi premianty, pakliže porovnáme oblast nezaměstnanosti, zadlužení státu a prosazování reforem. Za to máme opravdu jedničku, což se bohužel u nás vůbec neprezentuje. Píše se a hovoří jen o negativních stanoviscích, o tom, že je pozastaveno čerpání dotací. Těch chyb, nečerpání a zastavení programů je všeobecně mnoho a Česká republika není výjimkou.

- Jak se díváte na Druhou zlínskou výzvu, avizovanou starosty obcí a měst a týkající se čerpání peněz z EU?

Myslím si, že je to především nepochopení mechanismu vyplácení dotací. Evropské peníze putují na hlavní progresivní akce s vysokou přidanou hodnotou, nesmí nahrazovat republikový rozpočet. Při vyplácení platí jedno pravidlo koncentrace, kdy EU chce podpořit velké projekty, které budou mít velký přínos. Když to zjednoduším, není možné, aby z evropských peněz každá malá vesnička dostala pár set korun.

-------------
Poslanecký den v Jičíně-

V rámci svého poslaneckého dne v Jičíně, kam jej pozval starosta Jičína Jiří Liška, navštívil místopředseda EP Oldřich Vlasák 12. 4. 2013 nejdříve Lepařovo gymnázium, kde se setkal v doprovodu starosty Jiřího Lišky ředitele školy Miloše Chlumského. Dále zavítali mezi studenty na Masarykovu obchodní akademii, kde se opět setkali i s ředitelem Jiřím Tajčem. Poslední zastavení patřilo VOŠ a SPŠ, Jičín. Také zde byla uspořádána beseda s žáky za přítomnosti pedagogů a ředitelky školy Aleny Žalské. Téma besed se týkalo především fungování Evropského parlamentu, (kompetence, provázanost zákonů EU a zákonů ČR. Dále se studenti zajímali o činnost poslance a místopředsedy EP, o jeho pracovní náplň, typický pracovní den. Zajímala je také úspěšnost či neúspěšnost europoslanců z ČR při prosazování národních zájmů v EP atd. Na závěr každého setkání s žáky byl vždy uspořádán zábavnou formou vědomostní test.

Oldřich Vlasák se sešel na pracovním obědě s několika starosty a místostarosty jičínské oblasti a v doprovodu starosty Jičína Jiřího Lišky navštívil firmu Ronal, která je významným zaměstnavatelem v tomto regionu. S ředitelem podniku Jiřím Hnízdem diskutovali otázky obchodu a podnikání.
(ves)

----------------
Více fotografií ZDE

 

Zpět