Články

Dnes začíná Kocianovo Ústí

6. května 2013 | autor: van | zdroj: Deníky - východní Čechy
První tóny jubilejního 55. ročníku mezinárodní soutěže mladých houslistů zazní ve středu -
Ústí nad Orlicí – Vernisáží výstavy, věnované životu a dílu houslového virtuoza Jaroslava Kociana, bude dnes v 18 hodin v Hernychově vile zahájen 8. ročník mezinárodního hudebního festivalu Kocianovo Ústí 2013. Jeho nedílnou součástí je jubilejní 55. ročník Kocianovy houslové soutěže.
Slavný ústecký rodák (1883 – 1950), světově uznávaný houslista, pedagog a skladatel, si podobnou poctu zaslouží. Myslí si to i ústecký starosta Petr Hájek: "Mám poměrně intenzivní pocit, že dnes neumíme dost dobře ocenit, co Jaroslav Kocian pro naše město znamenal a znamená. Odborná veřejnost o něm samozřejmě ví, ale jinak je to horší. Právě proto je nutné, aby vážná hudba hledala nové cesty a nové příznivce mezi širokou veřejností. Věřím, že právě tomu může hodně napomoci festival Kocianovo Ústí."
Podobný názor zastává také ředitel Základní umělecké školy Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí Jiří Tomášek, který vzápětí vysvětlil, jak festival přicházel na svět.
"S bývalým spolužákem Jaroslavem Svěceným jsme někdy před deseti lety debatovali o tom, jak dílo Jaroslava Kociana a hudbu vůbec více a lépe zpřístupňovat běžné veřejnosti. Shodli jsme se, že uspořádání festivalu, jehož nedílnou součástí bude Kocianova houslová soutěž, by mohlo být správným krokem na cestě k novým posluchačům. Věřím, že je do koncertních síní přivedou i nejrůznější multižánrové projekty, jako například dnes již známé Vivaldiano houslisty Jaroslava Svěceného a klavíristy Michala Dvořáka."
Druhý květnový týden nabídne řadu lahůdek. Zajímavý jistě bude úterní multižánrový projekt "SMS", ve kterém se vedle Jaroslava Svěceného představí sopranistka Markéta Mátlová a zpěvák a klarinetista Jiří Škorpík. Pomyslným vrcholem festivalu může být středeční koncert Pocta Jaroslavu Kocianovi, na kterém vystoupí mladý houslista Josef Špaček, komorní orchestr Praga Camerata a dirigent Pavel Hůla. Chrám Nanebevzetí Panny Marie bude v pátek místem konání Galavečeru orlickoústeckých varhan. Týdenní program vyvrcholí v sobotu 11. května slavnostním vyhlášením a koncertem vítězů a laureátů Kocianovy houslové soutěže.

Již v loňském roce převzal záštitu nad mezinárodním hudebním projektem, který je jednou z hlavních kulturních událostí města Ústí nad Orlicí i Pardubického kraje, místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák.
"Byl jsem potěšen vysokou uměleckou i společenskou úrovní hudebního festivalu, v samotné soutěži pak výkony mladých houslistů. Proto jsem neváhal a přijal záštitu nad festivalem Kocianovo Ústí i v letošním roce. Vážím si úsilí, které přípravě náročného projektu věnují představitelé města Ústí nad Orlicí i zdejší pořadatelé. V neposlední řadě oceňuji přínos uměleckého ředitele festivalu, houslového virtuoza Jaroslava Svěceného," řekl Deníku Oldřich Vlasák.

Náklady na uspořádání obou hudebních akcí dosahují výše sedmi set tisíc korun, téměř jednou polovinou je pokrývá dotace města Ústí nad Orlicí. K nejvýznamnějším partnerům patří Pardubický kraj a orlickoústecká společnost Rieter CZ.

---

Kocianovo Ústí 2013 – program

6. května Hernychova vila – Městské muzeum v 18.00 hodin – vernisáž ŠKOLNÍ LÉTA JAR. KOCIANA ŽENY V ŽIVOTĚ JAR. KOCIANA SECESÍ OBKLOPENÉ TANGO Ladislav Horák – akordeon Jaroslav Svěcený – housle 7. května Roškotovo divadlo v 19.30 hodin "SMS" – MULTIŽÁNROVÝ PROJEKT Jiří Škorpík – zpěv, klarinet, parkuse Markéta Mátlová – soprán Jaroslav Svěcený – housle 8. května Roškotovo divadlo v 19.30 hodin POCTA MISTRU JAROSLAVU KOCIANOVI Praga Camerata, komorní orchestr Josef Špaček – housle, laureát KHS 1999t Pavel Hůla – dirigent Na programu: L. Janáček, W. A. Mozart, F. Schubert

8. – 10. května 55. ROČNÍK KOCIANOVY HOUSLOVÉ SOUTĚŽE – sál ZUŠ J. Kociana 9. května Roškotovo divadlo v 19.30 hodin KOMORNÍ FILHARMONIE PARDUBICE Marta Hereha, Ukrajina – housle, laureátka KHS 2012 Misha Roháč – dirigent Na programu: L. v. Beethoven, N. Paganini, Fr. Schubert 10. května Chrám Nanebevzetí Panny Marie v 19.30 hodin GALAVEČER ORLICKOÚSTECKÝCH VARHAN Václav Uhlíř – varhany Ludmila Vernerová – soprán Vladimír Rejlek – trubka Jaroslav Svěcený – housle 11. května Roškotovo divadlo ve 14.30 hodin Vyhlášení vítězů a předání cen Koncert vítězů a laureáta Kocianovy houslové soutěže

 

Zpět