Články

Záštita nad akcí Francouzský den – Den Evropy

18. září 2013 | autor: Oldřich Vlasák | zdroj: Místopředseda EP
Stejně jako v loňském roce i letos převzal místopředseda EP Oldřich Vlasák záštitu nad Oborovým dnem s názvem Francouzský den – Den Evropy, který se uskutečnil 14. září na pardubickém dostihovém závodišti. Jednalo se o vyvrcholení přípravy a kvalifikaci na 123. ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou.
"Rád jsem přijal pozvání na tuto sportovně společenskou událost od ředitele Dostihového spolku Pardubice Michala Skalického, se kterým jsem pak měl možnost společně s prezidentem Agrární komory ČR Janem Velebou a dalšími hosty sledovat závody. S primátorkou Pardubic Štěpánkou Fraňkovou jsme při doprovodném společenském setkání hovořili nejen o dostihovém sportu, ale diskuse se stočila i na vážnější téma, což je v současné době problematika čerpání evropských fondů. Setkání s legendárním žokejem Josefem Váňou bylo jako vždy velice příjemné, navíc, když v poslední kvalifikaci zvítězil o celých šest délek Silver Regent s jeho synem Josefem Váňou," přiblížil události Dne Evropy Oldřich Vlasák. Navíc měl tu možnost předat cenu vítězi Josefu Váňovi ml. a dekorovat jeho úspěšného koně.
--------
Více naleznete ZDE

------------
Stejně jako v loňském roce i letos jsem rád přijal nabídku od představitelů Dostihového spolku Pardubice převzít záštitu nad Oborovým dnem s názvem Francouzský den – Den Evropy.
Nová koncepce dostihových dnů, kterou organizátoři pardubických dostihů připravili již vloni a letos v ní pokračují, se osvědčila. Posunula tento projekt kupředu a nepochybně zvýšila kvalitu sportovních i společenských událostí v pardubickém dostihovém areálu.
Letošní sezona v Pardubicích je opět atraktivní a přivítá jistě stejně jako v minulých ročnících řadu vynikajících jezdců a koní, majitelů a zástupců významných stájí nejen z České republiky, ale i z dalších zemí celé Evropy. Přiláká také tisíce sportovních příznivců a návštěvníků dostihového areálu. Pořadatelé pro ně připravili zajímavé dostihy, bohatý doprovodný program i technická vylepšení zázemí závodiště. Příznivce tohoto sportu jistě potěší celkem deset dostihových dnů a řada dalších sportovních akcí, včetně legendární Velké pardubické steeplechase. Letos se koná už 123. ročník.
Vyvrcholením přípravy na Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou pak bude 14. září IV. Kvalifikace na tento hlavní dostih sezóny, což bude současně i již zmíněný Francouzský den – Den Evropy. Tyto oborové dny mají za cíl vytvořit prostor pro neformální setkávání lidí z oboru a přilákat do Pardubic zajímavé hosty. Což je pro tento region jistě velkým přínosem
Opět se těším na tuto nevšední sportovní událost a stejně jako vloni i tentokrát se rád zhostím úkolu předání cen vítězům dostihů.
Na závěr přeji Dostihovému spolku v Pardubicích mnoho úspěchů v jejich náročné práci a návštěvníkům závodiště nevšední zážitky při sledování celé řady dostihů.
Ing. Oldřich Vlasák
místopředseda Evropského parlamentu

-------------
Výsledky dostihů naleznete ZDE

---------------------

Poslední test před Velkou...

(Deníky východní Čechy, 12. 9.)
V sobotu se na pardubickém dostihovém závodišti koná Francouzský den – DEN EVROPY

Pardubice – Sobotní dostihový mítink umožní zájemcům o start ve 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou poslední příležitost splnit kvalifikační podmínky.
Francouzský den – Den Evropy – totiž nabídne závěrečný díl seriálu kvalifikačních dostihů. Aktérů bude hned dvanáct, i když někteří z nich přihlášku do Velké pardubické zatím nepodali. Příležitost ale ještě mají.

Zajímavá jména

Startovní listina IV. kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, za podpory Agrární komory ČR, je zajímavou kompilací jmen. Dva ze startujících už mají povinnost splněnou a jdou se "jen proběhnout", šest koní o účast ve Velké usiluje. Je mezi nimi i FRASINI (ž. Marcel Novák), jeden z trojice smolařů z červnové kvalifikace. Tehdy po střetu s volným koněm sice dostih dokončil, ale kvůli vybočení mu kvalifikace nakonec uznána nebyla. Dvanáctku statečných doplňují i čtyři koně, kteří do Velké pardubické přihlášeni nejsou. Pokud kvalifikační podmínky splní, mohou je ještě majitelé teoreticky přihlásit. Čas mají do 19., respektive 27. září. To však neplatí pro Moulu, který se narodil 17. března 2008 a kvůli svému nízkému věku tak ve Velké pardubické startovat nemůže.
Kdo bude favoritem dostihu? Zkušenosti a kvalifikační podmínky už mají splněné IMBIR (ž. Josef Bartoš), a také VALLDEMOSO, který však po mnoha letech střídá svého stálého partnera. Žokeje Dušana Andrése totiž v sedle nahradí žokej Marek Stromský. Andrés se naopak vyhoupne do sedla sedmileté hnědky CANTRIDARY, kterou její trenér Jan Papoušek mladší připravoval už do srpnové kvalifikace. Tu však nedokončila. AMARAGON (ž. Jaroslav Myška) trenéra Pavla Odložila v letošním roce startoval pětkrát, naposledy v Pardubicích v srpnové Cross country Peruána, kde v nabité konkurenci dokončil druhý. Pro sedmiletého hnědého valacha KING OF GRACIE (ž. Jiří Kousek) je to teprve druhý start v sezoně, v tom prvním nijak oslnivý výkon nepodal. Nejstarší ve startovním poli je jedenáctiletý hnědý valach RUBÍN trenérky Martiny Růžičkové, která jej i sama v dostihu povede. Letos startoval třikrát se střídavými úspěchy, ale jeho trenérka by si určitě ráda splnila sen Velkou pardubickou letos absolvovat. A konečně SPERANZA (ž. Thomas Boyer), osmiletý hnědý valach trenéra Jaroslava Pecháčka. Letos startoval v Lysé nad Labem, v Mostě a v Pardubicích, patří mu dvě čtvrtá a jedno šesté místo.

Budou mít štěstí?

Štěstí v kvalifikačním dostihu zkouší také už zmiňovaná čtyřka koní, kteří do Velké přihlášeni nejsou. Kromě MOULY (Lukáš Matuský), který z osmi dostihů v kariéře dokázal čtyři proměnit ve vítězství, to je i sedmiletý ryzák valach AL JAZ. Jeho letošní výsledky jsou zajímavé – ze čtyř startů totiž dvakrát zvítězil a dvakrát nedokončil.
Třetím do této party je sedmiletý hřebec READY FOR SMILE (Michal Kubík), který nedávno zvítězil v dostihu III. kategorie v Benešově. Patří do trenérské stáje Josefa Váni staršího, stejně jako osmiletý SILVERREGENT.
Naposledy bodoval v červnu v Pardubicích, když zvítězil v Cross country Sixteen na 4500 metrů. V sedle bude mít stálého jezdce, žokeje Josefa Váňu mladšího.
Rámcový program však nabízí dalších osm dostihů. Během celého dostihového mítinku se představí 110 koní, nejobsazenější je steeplechase IV. kategorie na 4500 metrů. Startovní listina tohoto dostihu nabízí hned 17 jmen. Diváci uvidí jak steeplechase dostihy II., III. a IV. kategorie, tak i dostih přes proutěné překážky. Program dostihového dne uzavírá bumper vypsaný na 3200 metrů.

Hodinu po poledni

První dostih startuje ve 13:00 hodin, hlavní dostih – IV. kvalifikace – v 15:25 hodin.
Doprovodný program Dne Evropy naváže i na výstavu Koně v akci, která se v Synthesia Parku konala o víkendu 7. a 8. září. Ve vestibulu tribuny D totiž budou v sobotu 14. září vystaveny obrázky, které ve výtvarné soutěži "Kůň očima dětí" malovali malí návštěvníci výstavy.
Záštitu nad dostihovým Francouzským dnem – Dnem Evropy – převzal místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák.

---

Program Francouzského dne

Sobota 14. září 2013 – Francouzský den – Den Evropy 13:00 – Cena společnosti Securitas, s.r.o.; doprovodný program; dostih poníků 13:35 – Cena společnosti BARTHmedia, a.s. 14:10 – Cena společnosti SEKO AERPSPACE, a.s. – Louny 14:45 – Cena společnosti France Car s.r.o.

15:25 – IV. kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou podporovaná Agrární komorou ČR 16:00 – Cena společnosti OHD Pardubice 16:35 – Cena Arnošta z Pardubic 17:10 – Cena společnosti STAFI finalizace staveb, s.r.o. 17:45 – Cena Dostihového spolku a.s.; doprovodný program; vyhlášení soutěže AUTO IN.

 

Zpět