Články

Pocta hudebnímu skladateli Luboši Slukovi

1. října 2013 | autor: J. Křováček, O. Vlasák | zdroj: Kancelář O. Vlasáka
Poctě skladateli Luboši Slukovi, rodáku z Opočna, byl věnován 26. 9. 2013 koncert v sále Filharmonie Hradec Králové. Ve stejný den v podvečer se konala ve foyer FHK vernisáž obrazů jeho manželky paní Hany Slukové.

„Slukovo dílo je velmi rozsáhlé a žánrově různorodé. Asi nejznámější široké veřejnosti je jeho hudba k pohádkám, filmům a seriálům (Divoký koník Ryn, Za trnkovým keřem, Makový mužíček, Na pytlácké stezce, Kočičí princ, Pod Jezevčí skálou…). Z komorní hudby dosáhla světového ohlasu violoncellová sonáta, nepochybně díky Pablu Casalsovi, který ji uváděl na svých mistrovských kurzech. Celá řada Slukových skladeb byla vyznamenána různými cenami ve světě (Moskva, Varšava, Vídeň, Cannes, La Plata, Milano) i doma (cena Pražské konzervatoře, Českého hudebního fondu, Pantonu, Ministra kultury a jiné). Vedle hudebních ocenění byl vyznamenán čestnou medaili T. G. Masaryka a v roce 2003 na jeho počest Mezinárodní astronomická unie pojmenovala nově objevený asteroid jeho jménem 27978 Lubosluka.

Pořadatel koncertu se stal orchestr Primavera se skladbami Luboše Sluky zvítězil v mezinárodní soutěži mladých hudebníků v belgickém Neerpeltu v roce 2011 a jeho hudbu představil i na půdě Evropského parlamentu v Bruselu při slavnostní akci pořádané europoslancem Ing. Oldřichem Vlasákem.

Koncert se konal pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Bc. Lubomíra France, Biskupství královéhradeckého a místopředsedy Evropského parlamentu Ing. Oldřicha Vlasáka: "Z královéhradeckého regionu pochází řada významných osobností, jednou z nich je také hudební skladatel Luboš Sluka. Narodil se v Opočně, studoval gymnázium v Rychnově nad Kněžnou a Státní konzervatoř v Praze. Celý svůj život zasvětil hudbě. Luboš Sluka zanechal a dosud zanechává stopu v celé oblasti hudební sféry, a to nejen u nás doma, ale i v zahraničí. Hudba nezná hranic, Slukovo dílo se prosadilo na významných hudebních scénách v mnoha zemích. Velice si vážím člověka, který proslavil svým dílem náš region. Proto jsem byl také potěšen nabídkou převzít záštitu nad slavnostním koncertem k jeho životnímu jubileu s názvem „Luboš Sluka“. Byl jsem potěšen, že si tento hudební zážitek spojený s poděkováním za celoživotní úsilí nenechala ujít široká hudební veřejnost, která svojí účastí vyjádřila úctu k dílu Luboše Sluky."

---------
Více fotografií naleznete ZDE

 

Zpět