Články

Hradecký půlmaraton se stane v městě pod Bílou věží tradicí

14. října 2013 | autor: jz, ves, red | zdroj: Kancelář O. Vlasáka, 5plus2
Hradecký půlmaratón, který se poprvé konal uplynulou neděli (13. 10.) v Hradci Králové, provázejí samé chvály. Závody by se pro velký zájem účastníků, kterých se v poledne sešlo na Malém náměstí na osm stovek, měly opakovat. Akce tedy podle pořadatele Romana Šinkovského z občanského sdružení Sportvisio určitě nezapadne a příští rok se na běh městem můžeme opět těšit. Organizátoři dokonce očekávají ještě více běžců, navíc uvažují o přesunutí celé trasy půlmaratonu do ulic Hradce Králové, ačkoliv by tím závod přišel o specifikum, tedy propojení s okolními lesy. Splnilo se tak očekávání pořadatelů propojit běh na vrcholové úrovni se sportem pro všechny. Vedle profesionálů se totiž na tratě vydali také amatéři všech věkových kategorií a zasportovat si přišly také děti.
„Jsem velmi rád, že jsem si mohl také vyzkoušet trať Hradeckého půlmaratonu, škoda, že tentokrát jen jeho část - štafetu. Na poslední chvíli jsem přijal nabídku zaštítit tuto velice slibnou akci a pořadatelé mne rozhodně nezklamali! Velké ocenění patří především Romanu Šinkovskému za skvěle zvládnutou organizaci závodu, všem běžcům v cíli vyjadřuji velký obdiv, především pak nestorovi hradeckých běžců a otužilců Jirkovi Soukupovi – nejstaršímu běžci na trati se startovním číslem roku narození 1927! Pěvně věřím, že tento závod se v Hradci Králové stane každoroční tradicí,“ řekl po závodech ještě lehce udýchaný místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák. Sport mu není rozhodně cizí a patří k jeho celoživotnímu stylu.

----------------
Fotografie ze závodu ZDE

Další fotografie ze závodu ZDE
---------------------
Videozáznam ze závodu ZDE
---------------
V pravé poledne začala nová éra běžeckého sportu v Hradci Králové -
(5plus2 - aktuálně, 13. 10.)

Krásné běžecké počasí přivítalo dnes (13. 10.) před polednem na hradeckém Malém náměstí účastníky vůbec prvního zdejšího půlmaratonu. Pro více než osm stovek závodníků si pořadatelé připravili různorodou trať, kde kostky střídal asfalt, beton či šotolina. Neběželo se totiž jenom ve městě, ale i na jeho úpatí, lesy kolem rybníku Stříbrňák. "Tři, dva, jedna start"

Novou epochu běžeckého sportu v Hradci Králové odstartoval primátor města Zdeněk Fink. Takřka od prvních metrů udával tempo závodu pozdější vítěz Jiří Čivrný z Nového Města nad Metují. Sparing-partnera mu, jak jinak než na jízdním kole, dělal Jan Hruška, který před třinácti lety oblékl druhý nejcennější dres cyklistického světa: růžový trikot pro lídra italského Gira.

Strasti trati dlouhé 21,1 kilometru si vyzkoušel i bývalý ředitel hradecké fakultní nemocnice a exministr zdravotnictví Leoš Heger. "Běžel jsem pouze čtvrtku ve štafetě, tedy první úsek. A musím říct, že jsem nikdy na běžeckém závodu nebyl, ale bylo to velmi milé. Atmosféra je tady naprosto úžasná," pochválil dobrou tisícovku diváků muž, kterého národ zná spíše s pádlem v ruce. Dodal, že každý sport má své kouzlo. "Patřil jsem sice v tomto závodu k těm pomalým, ale když člověk ten sport dělá pro sebe a pro tu atmosféru, tak je to bezvadné," řekl Heger, kterému se prý mezi "svými" běželo naprosto skvěle. "Už od prázdnin jsem prakticky v Hradci a tak jsem tady mohl i trénovat," uvedl exministr. Hodina a deset minut

1:10:46, právě takový byl čas prvního vítěze hradeckého půlmaratonu Jiřího Čivrného z Nového Města nad Metují. Ten svým časem stanovil i nový traťový rekord. K němu mu dopomohl i jeho sparing-partner a vodič, cyklistický reprezentant Jan Hruška, pro kterého to byla zcela nová role. "Vodiče občas dělám, ale jen na cyklistických závodech, takže tohle pro mě byla úplně nová role," řekl Jan Hruška, který se několik minut se svojí rolí sžíval. "Ze začátku jsem vůbec nevěděl, jak daleko mám být od závodníka, ale nakonec to dobře dopadlo a snad jsem mu závod nezkazil," uvedl s úsměvem Hruška, který byl v cíli hlavně rád, že vyšlo počasí.

A jak hodnotil diváky u trati? Dalo se fandění srovnat s cyklistikou? "Neporovnával bych to například s Girem, to se nedá porovnat, ale porovnal bych to s cyklistickými závody obecně, v tom si myslím, že si zdejší půlmaraton nic nezadá. Atmosféra byla naprosto super," uvedl cyklistický reprezentant, který by však kolo za běžecké boty rozhodně nevyměnil. "Běh je pro mě velký nepřítel, takže běhat rozhodně nebudu," dodal s úsměvem Hruška.

Se závodem byl asi nejvíce spokojen jeho vítěz, tedy Jiří Čivrný z SK Nové Město nad Metují. "Pokoušel jsem se o to, abych zde byl zapsaný jako první vítěz. Už je to sice na konci sezony a jsem trošku unavený, ale je to krásné vítězství," řekl po doběhu, kdy nemusel odrážet žádné soupeře, Jiří Čivrný. A právě to, že neměl na trati soupeře, mu vadilo asi nejvíce. "Asi od druhého kilometru jsem běžel sám a ten čas tomu odpovídá. Kdybych s někým běžel, věřím, že bych to dal pod těch devadesát minut," řekl vítěz. Pro vítězství z hradeckých lesů

O devět minut za Čivrným doběhla, jako dvanáctá v celkovém pořadí, první žena na trati Taťána Metelková, která si pro vítězství v ženské kategorii "přiběhla" z nedalekých Malšovic. "Trať se mi moc líbila, ale musím přiznat, že jsem její nástrahy znala, pomáhala jsem ji totiž vybírat. Navíc trať vedla malšovickými lesy, kde bydlím a mám to tam naběhané," řekla první žena hradeckého půlmaratonu.

Dodala však, že závod pro ni rozhodně nebyl "procházkou růžovou zahradou". "Do patnáctého kilometru se mi běželo dobře, ale pak přišla malá krize. Naštěstí jsem ji překonala. A s výsledkem jsem naprosto spokojená. Byl to můj teprve druhý letošní půlmaraton a to, že jsem tento zaběhla pod hodinu dvacet, je naprosto úžasné," řekla Metelková, která také vyzdvihla početnou skupinu fanoušků u trati. "Mile mě to překvapilo. Tipovala jsem, že těch diváků bude do stovky."

První hradecký půlmaraton doběhli nakonec všichni. A nikdo ze závodníků neskrýval nadšení. "Už se těšíme na další ročníky," říkali veskrze po doběhu.

--------------
Fotografie ze závodu ZDE

 

Zpět