Články

Expozice „100 let mezinárodního ledního hokeje“ bude natrvalo zdobit hradecký zimní stadion

14. listopadu 2013 | autor: Oldřich Vlasák | zdroj: Místopředseda EP
U příležitosti hokejového derby Mountfield HK – HC Pardubice jsem se rozhodl darovat výstavu „100 let mezinárodního ledního hokeje“. Expozice bude instalována ve vstupních prostorách Zimního stadionu v Hradci Králové a vernisáž této výstavy se uskuteční 15. listopadu 2013.
V deseti tematicky rozdělených oblastech expozice připomíná století organizovaného hokeje včetně významných mezníků jeho historie. Představuje nejrychlejší kolektivní sport jako celosvětový sportovní fenomén. Zároveň ukazuje jeho provázanost s dějinnými událostmi 20. století. Výstava upozorňuje na skutečnost, že v mnoha nových členských státech EU byly za komunismu snahy i tento sport využít ve prospěch tehdejší ideologie a propagandy. Politický tlak spolu s pocitem národní hrdosti, zejména v bojích tehdy ještě československé reprezentace o medaile na mistrovstvích světa a zimních olympiádách, udělal v těch dobách z ledního hokeje víc než sport. Nešlo jen o výsledky; hokej se stal symbolem boje proti totalitě, útlaku a nadvládě cizí mocnosti. Výstavu „100 let mezinárodního ledního hokeje“ jsme realizovali společně se slovenským kolegou a hokejovou legendou Peterem Šťastným v Evropském parlamentu v Bruselu v dubnu 2008. V České republice tento projekt podpořila Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, a tak mohla být expozice výstavy na podzim roku 2008 postupně představena v prostorách klubů nejvyšší domácí hokejové soutěže.
Protože jsem sám aktivní sportovec a fanoušek hradeckého hokeje, expozici připomínající nedávno uplynulé sté výročí mezinárodního ledního hokeje věnuji natrvalo hokejovému klubu Mountfield HK, a.s.

Ing. Oldřich Vlasák
místopředseda Evropského parlamentu

-----
Publikace k výstavě ZDE

 

Zpět