Články

Poděbrady si připomínají výročí mírových misí krále Jiřího. Vysílají poselstvo do Štrasburku.

14. dubna 2014 | autor: | zdroj: MěÚ Poděbrady, Nymburský deník
Poděbrady si letos připomínají významné 550. výročí mírových misí krále Jiřího z Poděbrad. Jedním z vrcholů série projektů, které město přichystalo, je vyslání mírového poselstva do Francie. V doprovodu motorkářů poběží z Poděbrad do Štrasburku skupina studentů místní školy. Výpravu odstartuje v sobotu 12. dubna 2014 místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák.
---------

Fotografie naleznete ZDE
--------

„Jiří z Poděbrad už v 15. století navrhl přelomový projekt mírového soužití všeho křesťanstva, který svou dobu předběhl natolik, že se realizace dočkal až o pět století později v podobě Evropské unie,“ připomenul Vlasák. „Shodou okolností se právě letos sešla dvě důležitá výročí – 550 let od Jiříkovy mírové mise se kryje právě s 10. výročím vstupu České republiky do Evropské unie. Přestože Češi na Unii oprávněně vidí mnoho problémů, její mírový a ekonomický význam je zcela neopominutelný. Proto je třeba návrh českého krále důležité připomínat,“ vysvětlil Oldřich Vlasák.

Město Poděbrady se rozhodlo uctít tuto událost vysláním poselstva. Na cestu se vydají studenti z poděbradského EKO Gymnázia a Střední odborné školy v doprovodu motorkářů. „Chtěli jsme, aby se jednalo o moderní pojetí. To nejvíce ukazuje, že je idea Jiřího z Poděbrad stále živá,“ řekl Ladislav Langr, starosta Poděbrad a předseda organizačního výboru oslav. „Studenti se na trase do Štrasburku zastaví v Praze, Plzni, v několika německých městech, jako jsou Norimberk nebo Stuttgart. Studenti se setkají s některými představiteli měst a předají jim dárky jako připomínku trvajícího míru,“ oznámil Langr.

Studenti a motorkáři budou zároveň rozdávat korunky s popisem původní mírové mise a ponesou poselství míru, které speciálně pro symbolickou štafetu sepsal prezident Miloš Zeman. Všechny studenty i motorkáře čeká ve francouzském Štrasburku slavnostní přijetí, přivítá je vedle českého místopředsedy EP Oldřicha Vlasáka také předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Sobotní oslavou zahájí Mistrovství České republiky v chůzi, které v Poděbradech pořádá Český atletický svaz a které má ve městě 80letou tradici. Letos by se mělo závodů zúčastnit 300 sportovců z 15 zemí celého světa. I tyto závody se jistě ponesou v duchu Jiřího z Poděbrad.

-----------------

Oldřich Vlasák, místopředseda Evropského parlamentu, Poděbrady 12. dubna 2014:

"Poděbrady si letos připomínají významné 550. výročí mírových misí krále Jiřího z Poděbrad. Jedním z vrcholů oslav je v mých očích právě dnešní vyslání symbolické štafety do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. Předtím, než štafetu společně odstartujeme, bych nejprve jako český zástupce ve vedení europarlamentu rád poděkoval městu Poděbrady za to, že v duchu představ svého významného rodáka pojali oslavy v celoevropském měřítku.
Velice je třeba ocenit, že vám záleží na připomenutí osoby Jiřího z Poděbrad, města Poděbrady i České republiky na evropské scéně.

Nástup Jiřího z Poděbrad na český trůn v mnohém připomíná úskalí, která musela přetrpět Česká republika, než překonala mocenská dělení našeho kontinentu v dobách nacistické okupace a za studené války, aby se opět stala součástí vyspělé demokratické Evropy.

Jiří z Poděbrad se díky svým obdivuhodným diplomatickým schopnostem propracoval na český trůn a přes počáteční odpor byl nakonec uznán okolními sousedy a státy. Co však v té době okolní mocnosti nedokázaly plně pochopit a akceptovat, byl jeho záměr vytvořit mírovou unii evropských států, /nadneseně řečeno – předchůdce EU/ ve které by její členové řešili spory bez použití násilí a byly schopni si zajistit společnou obranu proti jakémukoliv agresorovi. A to, právě navzdory mírovým poselstvím vysílaným v letech 1462-1464 do západní Evropy.

Právě tato poselství připomíná dnešní štafeta, nad kterou jsem s potěšením převzal záštitu.

Studenti poděbradského EKO Gymnázia a Střední odborné školy, kteří nesou mírové poselství, se na trase do Štrasburku zastaví nejenom v Praze, Plzni, ale také v Norimberku či Stuttgartu.
Ačkoliv vím, že před sebou mají dlouhou cestu, ve srovnání s poselstvím z 15. století, mají oproti situaci před několika málo lety jednu nespornou výhodu: neexistenci hranic a možnost bezpečně cestovat.

Letos tomu bude právě deset let, co jsme vstoupili do Evropské unie a mohli tak poznat, jak vypadá v praxi sjednocená Evropa ne nepodobná té, jakou zamýšlel Jiří z Poděbrad.

A tak přestože mnozí z nás už svobodu cestování, studia či práce v zahraničí považují za samozřejmost, je dobré si připomenout, že tomu tak je právě díky spolupráci evropských států.

Štafeta do sídla Evropského parlamentu je ideální příležitostí zamyslet se a zhodnotit, co nám dalo oněch deset let v Evropské unii.
Vedle nesmírně pozitivní ekonomické spolupráce a zmiňované neexistence hranic nesmíme zapomenout na desetiletí míru v Evropě.
Jednoduše jsme se naučili, že je výhodnější spolu obchodovat než válčit.

S ohledem na současné dění na Ukrajině, riziko další studené války a další konflikty jinde po světě, se toto spojenectví ukazuje jako stále důležitější.
Proto stejně jako král Jiří z Poděbrad vidím v tomto, ve světě ojedinělém, ekonomicko-mírovém spolku i nadále velký smysl."

----------
Nymburský deník, 14. 4. 2014:

Studenti vyrazili z Poděbrad do Štrasburku s mírovým poselstvím krále Jiříka.

Součástí oslav 550. výročí mírových misí Jiřího z Poděbrad je i výprava studentů do Evropského parlamentu

Poděbrady – Nejen Poděbrady, ale celá Česká republika si letos připomínají významné 550. výročí mírových misí krále Jiřího z Poděbrad. Utéto příležitosti vyrazili v doprovodu motorkářů poděbradští studenti s mírovým poselstvím až do Štrasburku. Kopírují trasu, kterou putovali i Jiříkovi poslové.
Výpravu odstartoval v sobotu v Poděbradech místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák. "Jiří z Poděbrad už v 15. století navrhl přelomový projekt mírového soužití všeho křesťanstva, který svou dobu předběhl natolik, že se realizace dočkal až o pět století později v podobě Evropské unie," připomíná Oldřich Vlasák a dodává: "Jiří z Poděbrad je pro mě Evropan a je potřeba to připomenout i v Evropském parlamentu, proto tato jedinečná mise."
Zrovna letos se 550. oslavy sešli i s 10. výročím vstupu České republiky do Evropské unie. "Přestože Češi na Unii oprávněně vidí mnoho problémů, její mírový a ekonomický význam je zcela neopominutelný. Proto je třeba návrh českého krále důležité připomínat," doplnil místopředseda. Samotný nápad vznikl přímo v Poděbradech. "Přemýšleli jsme jak toto výročí oslavit a napadlo nás, že bychom mohli jít po trase cesty z roku 1464. Akdo jiný by měl nést poselství míru,než studenti. Fór, který jsme k tomu přidali, je ten, že tenkrát je doprovázeli železní rytíři a nyní je budou doprovázet motorkáři, kteří jsou rovněž spojeni s Poděbrady. Studenti se na trase do Štrasburku zastaví v Praze, Plzni, v několika německých městech, jako jsou Norimberk nebo Stuttgart. Studenti se setkají s některými představiteli měst a předají jim dárky jako připomínku trvajícího míru," popsal nápad starosta Poděbrad Ladislav Langr.
Studenti poděbradského EKO Gymnázia a Střední odborné školy, kteří se úkolu ujali spolu s motorkáři, budou zároveň v navštívených městech rozdávat korunky s popisem původní mírové mise a ponesou poselství, které speciálně pro symbolickou štafetu sepsal prezident Miloš Zeman a vyzývá v něm Evropu k mírové spolupráci.
"Rozhodně se těšíme. Je zajímavé být součástí takového projektu a připomínat lidem mírový odkaz krále Jiřího. Říkám si, že to tehdy ale poslové neměli vůbec snadné," řekla před startem výpravy její členka, studentka Markéta Jehličková z druhého ročníku Multimediálních studií. Všechny studenty i motorkáře čeká 15. 4. ve francouzském Štrasburku slavnostní přijetí, přivítá je vedle českého místopředsedy Vlasáka také předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.
Sobotní start symbolických poslů zahájil Mistrovství České republiky v chůzi, které v Poděbradech pořádal Český atletický svaz a které má ve městě 80letou tradici. Letos se zúčastnilo 300 sportovců z 15 zemí celého světa a celé závody se nesly v duchu Jiřího z Poděbrad.

Fotografie naleznete ZDE


 

Zpět